8 marca 2018

Lwów na weekend. Co robić, gdzie zjeść? / Część II

https://zplanembezplanu.blogspot.com/2018/03/lwow-na-weekend-co-robic-gdzie-zjesc2.html
Przed Tobą druga część subiektywnej listy miejsc, które trzeba odwiedzić i rzeczy, które trzeba zrobić będąc we Lwowie, a także propozycja niecodziennego miejsca na obiad. Jeżeli nie czytałeś jeszcze części pierwszej, proponuję to nadrobić i zacząć właśnie od niej. Nie przedłużając, we Lwowie koniecznie trzeba...

  • zobaczyć Dzielnicę Ormiańską i Katedrę Ormiańską
Nam niestety nie udało się zobaczyć Katedry Ormiańskiej wewnątrz (była zamknięta), ale po zdjęciach wierzę, że warto, na pewno nadrobimy to następnym razem. Dość egzotyczne zdobienia wnętrz, przywołują na myśl Bliski Wschód i z pewnością wyróżniają katedrę na tle innych obiektów sakralnych we Lwowie.
Uwaga! Katedrę Ormiańską można łatwo pominąć. Wejście od ul. Wirmeńskiej.

  • pobłądzić w okolicach Starego Rynku i trafić na podwórze maskotek
W tych okolicach czuć już zupełnie inny klimat, powiedziałabym bardziej tajemniczy. Piękne, odnowione kamienice, ustępują miejsca starym i wyniszczonym. Przechodząc przez stary Rynek, ot zwykły plac, nie ma tu nic nadzwyczajnego i idąc dalej, po kilku minutach trafisz na podwórze maskotek. Nietypowe miejsce, pełne, trochę już zniszczonych, zabawek. Jest tu hmm nieco dziwnie, ale warto zobaczyć.
Adres: ul. Knazia Lwa 3

  • poszukać unikatowej pamiątki na Pchlim Targu
Lubię przechadzać się po pchlich targach, nawet jeśli nic nie zdołam na nich kupić. We Lwowie takich targów jest kilka, ze swojej strony polecam pchli targ przy ul. Pidvalnej, gdzie znajdziesz stare książki w języku ukraińskim, a czasem nawet i w języku polskim!

  • zobaczyć Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich
Powyższe cmentarze to stały punkt większości wycieczek i nie ma w tym nic dziwnego, oba cmentarze są wyjątkowe i uważam, że oba trzeba odwiedzić będąc we Lwowie. Na Cmentarzu Łyczakowskim znajdziesz groby wielu znanych i zasłużonych osób, w tym Polaków m.in. Marii Konopnickiej, Artura Grottgera czy Gabrieli Zapolskiej. Duża część grobów swoim wyglądem przypomina dzieła sztuki (liczne posągi i płaskorzeźby). Co więcej każdy wyrzeźbiony szczegół ma pewne znaczenie, jest swego rodzaju symbolem. Przed wycieczką warto trochę o tym poczytać, bo uwierz mi nic nie jest tu bez znaczenia. Zdecydowanie więcej jest grobów starych, niszczejących, ale zdarza się też natrafić na nowe. Cmentarz jest ogromny, dlatego żeby dojść tam gdzie się chce i zaczerpnąć trochę wiedzy na temat cmentarza i pochowanych tu osób, myślę, że warto wybrać się tu z przewodnikiem. My byliśmy sami i trochę pobłądziliśmy. Mimo wszystko w większość miejsc, do których chcieliśmy dotrzeć, dotarliśmy. Cmentarz Łyczakowski to miejsce szczególne, miejsce w którym głębokie refleksje same przychodzą do głowy. Cmentarz Orląt Lwowskich stanowi część Cmentarza Łyczakowskiego, pochowani są tu młodzi ludzie, którzy walczyli i zginęli za nasz kraj. Uważam za obowiązek przyjść tu i oddać hołd Lwowskim Orlętom.

  • wstąpić na obiad i/lub chemiczne eksperymenty do Lampy Gazowej
Kolejne miejsce na gastronomicznej mapie Lwowa, które warto odwiedzić, chociażby ze względu na rewelacyjny wystrój i klimat. Restauracja zaskakuje już od wejście, gdyż żeby wejść do środka trzeba "poczekać" na zielone światło. W środku możesz napić się nalewek, będących jednym z tutejszych specjałów lub poeksperymentować ze shotami w probówkach. Więcej nie zdradzam, bo nie będzie zaskoczenia. Dodam tylko, że wrażenia smakowe odnośnie dań obiadowych są równie zadowalające.
Adres: Virmenska 20 Otwarte: 11:00-02:00 (przez cały tydzień)

  • spojrzeć jeszcze raz na wszystko z góry, czyli "wspinaczka" na Wieżę Ratuszową
Nic dodać nic ująć, idealne zakończenie weekendowej wycieczki do Lwowa. Z wieży ratuszowej możesz podziwiać piękny widok na miasto. Zanim jednak przyjdzie Ci chłonąć widoki, będziesz musiał pokonać wiele, stromych, drewnianych schodów. TE widoki są jednak tego warte.

To by było na tyle, jeżeli chciałbyś uzupełnić ten tekst, o jakieś inne informacje, a może masz jakieś własne propozycje, tego co warto zobaczyć we Lwowie, podziel się koniecznie w komentarzu!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza