7 kwietnia 2018

Cinque Terre: praktyczne informacje + szlaki piesze

https://zplanembezplanu.blogspot.com/2018/04/cinque-terre-praktyczne-informacje.html Niezależnie od tego czy zdecydowałeś już jakie miasteczko Cinque Terre chcesz odwiedzić, w planowaniu podróży na pewno pomoże Ci kilka praktycznych informacji. Najważniejsze z nich zebrałam poniżej. W tym poście nie będzie długich, pięknych i nudnych opisów, same konkrety. Dlatego jeżeli chcesz wiedzieć jak dojechać do Cinque Terre? Jak poruszać się pomiędzy poszczególnymi miasteczkami? Czytaj dalej. Dodatkowo na końcu opisałam też kilka szlaków pieszych, dzięki którym poznasz Cinque Terre od innej strony, bardziej aktywnej i mniej turystycznej, ale z równie pięknymi widokami. To co, zaczynamy!

Jak dojechać do Cinque Terre?

 

Najprościej będzie dojechać Ci pociągiem z Pizy lub Genui. Ja jechałam z Pizy i przyznam, że było to bardzo wygodne rozwiązanie. Dodam, że do Pizy latają tanie linie lotnicze, między innymi z Krakowa. Pociągi kursują często, a czas przejazdu to około 1h. Jest tylko jedno ALE z Pizy dojedziesz do La Spezia Centrale, tam musisz przesiąść się na kolejny pociąg, który przejeżdża przez wszystkie miejscowości Cinque Terre i kończy trasę w Levanto. Bilet z Pizy do La Spezii to koszt około 8. Oczywiście z innych miejscowości, takich jak Florencja czy Mediolan też dostaniesz się pociągiem do Cinque Terre, jednak będzie to zdecydowanie droższe i bardziej czasochłonne rozwiązanie. Jeżeli z kolei zdecydujesz się na dojazd samochodem i tak najlepiej będzie Ci zostawić auto na parkingu w La Spezii, a stamtąd dojechać pociągiem do wybranego miasteczka. Rozkład pociągów sprawdzisz na stronie trenitalia.

Poruszanie się po Cinque Terre


Jeżeli wybierasz się do więcej niż jednego miasteczka warto przemyśleć zakup karty Cinque Terre Card, która w wersji z pociągami obejmuje: bezpłatne i nieograniczone przejazdy pociągami na trasie La Spezia - Levanto, bezpłatne przejazdy autobusami, każda z pięciu miejscowości ma własną linię, która łączy ze sobą najważniejsze miejsca i atrakcje, wstęp na Lazurową Ścieżkę, która łączy wszystkie miejscowości, bezpłatny wstęp do niektórych muzeów i bezpłatne korzystanie z wi-fi. Cena karty na jeden dzień to 16 dla osoby dorosłej. Istnieją różne warianty karty, na przykład karta na dwa dni (koszt 29) lub trzy dni (koszt 41€). Dla dzieci od 4 do 12 lat, seniorów powyżej 70 lat, rodzin z dziećmi i grup do 25 osób są zniżki. Cinque Terre Card możesz kupić na dworcu w La Spezii, dworcach w kazdym miasteczku Cinque Terre oraz w punktach informacji turystycznej. Najlepszą opcją będzie kupienie karty już na dworcu w La Spezii. Kartę kasujesz tylko raz PRZED wejściem do pociągu w La Spezii, tak jak normalny bilet na pociąg (czyli w specjalnym kasowniku, który znajdziesz na dworcu lub na peronach).

Szlaki piesze


Bez wątpienia najpopularniejszym szlakiem pieszym w Cinque Terre jest Lazurowa Ścieżka, która, tak jak wspomniałam wcześniej, łączy wszystkie miejscowości. Niestety niektóre jej odcinki są obecnie zamknięte, z powodu prac remontowych. Otwarte odcinki to Corniglia-Manarola (2c), dystans to 2 km, czas przejścia około 70-100 minut, Vernazza-Monterosso (2d), dystans 3.2 km, czas przejścia 80-120 minut. Lazurowa Ścieżka to jednak nie wszystko co do zaoferowania ma Cinque Terre. Wysoka Ścieżka, to druga pod względem popularności ścieżka Cinque Terre, ma długość 35 km i łączy Portovenere z Levanto. Oczywiście można wybrać tylko jeden odcinek ścieżki, dobra wiadomość, obecnie wszystkie są otwarte. Żaden z nich nie powinien sprawiać większych trudności, jednak przy niektórych przyda się wytrzymałość na długie spacery. Najdłuższy odcinek, Portovenere-Wzgórza Telegrafo (1a), ma długość 8.7 km, a jego przejście zajmuje około 3-4h. Więcej informacji na temat każdego odcinka Wysokiej Ścieżki znajdziesz tutaj.

To by było na tyle praktycznych informacji, które dla Ciebie przygotowałam. Mam nadzieję, że okażą się pomocne! Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś się, które miasteczko Cinque Terre chcesz odwiedzić, zastanawiasz się czy dasz radę zobaczyć je wszystkie w jeden dzień, przeczytaj koniecznie poprzedni wpis. A jeżeli powyższe informację to dla Ciebie za mało, zajrzyj na stronę incinqueterre, która według mnie wyczerpuję temat praktycznych informacji związanych z podróżą do Cinque Terre. 
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza