5 lipca 2018

3 propozycje alternatywnych miejsc w Wiedniu

https://zplanembezplanu.blogspot.com/2018/07/3-propozycje-alternatywnych-miejsc-w-Wiedniu.html
Myślisz Wiedeń, widzisz przepiękny, barokowy Pałac Schonbrunn z ogrodami, okazałą Katedrę Św. Szczepana, położoną w sercu najstarszej części miasta, czy Wiedeński Prater, znane miejsce rozrywki małych i dużych. I dobrze widzisz, dobrze kojarzysz, bo to jedne z kilku najbardziej znanych atrakcji w Wiedniu i jeżeli jesteś tu pierwszy raz, musisz to zobaczyć. Jeżeli jednak jesteś tu drugi, trzeci czy kolejny raz lub po prostu zostało Ci trochę czasu po „standardowej” trasie zwiedzania, dodatkowo jest lato, chciałbyś pochillować w jakimś klimatycznym miejscu, napić się drinka i chłonąć klimat, mam coś dla Ciebie. Poniżej spisałam trzy propozycje alternatywnych miejsc w Wiedniu, które w lecie upodobali sobie, przede wszystkim… miejscowi. Być może dla niektórych miejsca są oczywiste, jednak na pewno nie dla wszystkich, dla mnie były sporym (pozytywnym) zaskoczeniem, podczas mojej drugiej wizyty w tym mieście.

Ale… kanał!


Kanał, a dokładnie Kanał Dunajski (zwany też „Małym Dunajem”) to miejsce dosyć specyficzne, ale może właśnie dlatego takie ciekawe. Pełno tu różnych dziwnych rzeźb, jeżeli można to w ogóle nazwać rzeźbami… na jednej ławeczce siedzi nawet człowiek-kura, spokojnie to tylko manekin, dookoła pełno graffiti, które tylko w kilku przypadkach nazwałabym sztuką. Nie bez powodu ciężko tu o niezamalowaną ścianę, to właśnie w tym miejscu znajduje się jedna z największych, w Wiedniu, stref, gdzie można legalnie tworzyć na ścianach sztukę. Jest coś dla duszy, przejdźmy do ciała. Mnóstwo tu klimatycznych knajpek i barów ze sztucznymi plażami, jak są plaże znajdą się też leżaki, naprawdę jest w czym wybierać. Zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie kanału znajdziesz ciekawe miejsca, w których napijesz się lubianego tu Aperola, jakiegoś drinka, czy po prostu piwka. Jeżeli bary nie są dla Ciebie lub wolisz nie przepłacać, wiele osób siedzi sobie ot tak po prostu na betonie, paletach czy ławeczkach, także bez krępacji. Kanał możesz obejrzeć nie tylko z perspektywy leżaka, ale i z pokładu katamaranu Twin City Liner lub statku wycieczkowego DDSG. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Podczas spaceru wzdłuż kanału wypatrzyłam też boisko i basen ulokowany wprost na kanale. Niestety nie wiem jakie są ceny wstępu, gdyż na basen było mimo wszystko, trochę za zimno. Może następnym razem! Podsumowując już, bo nie chciałabym odkrywać wszystkich kart tego miejsca, to moje największe zaskoczenie tego wyjazdu, świetne miejsce, w które na pewno jeszcze nie raz wrócę. I pomyśleć, że dostrzegłam je z… metra. Tak na marginesie, najlepiej wysiąść na stacji Schwedenplatz.
Ucieczka od miasta


Ucieczka, ponieważ mam wrażenie, że to właśnie tu w słoneczne dni, większość mieszkańców Wiednia, ucieka od zgiełku miasta. I nie ma się co dziwić, miejsce idealne nie tylko na ucieczkę, ale i na wypoczynek lub wręcz odwrotnie na aktywne spędzanie wolnego czasu. Dunaj otoczony jest bowiem łąkami, plażami, promenadami dla pieszych i rowerzystów, można tu wypożyczyć łódkę lub rowerek wodny. Pełno jest klimatycznych knajpek, barów z leżakami, światełkami i innymi umilaczami czasu, wieczorami tętni tu życie. Warto zapoznać się też z Happy Hours poszczególnych barów. Wracając jednak do samego Dunaju, nie sposób chyba zobaczyć i doświadczyć wszystkiego, co ma do zaoferowania, w przeciągu jednego dnia. Mnie najbardziej spodobało się to, że mimo iż duża część tego terenu jest zagospodarowana, spora część pozostaje też całkowicie naturalna, powiedziałabym nawet dzika. Tak więc co kto lubi, co kto woli. Rathaus? Nuda…


Rathaus, przecież miało być o alternatywnych miejscach, co ona tu ściemnia… Spokojnie, cierpliwości. Zgadza się, Rathaus to jedna z bardziej znanych atrakcji Wiednia i miejsce samo w sobie mało alternatywne, ale, ale… czy wiedziałeś, że latem znajduje się tu kino letnie wraz z kilkunastoma budkami, gdzie możesz zjeść prawdziwą streetfoodową kolację i napić się drinka. Nie? A no właśnie. Latem Rathaus zamienia się w kultową miejscówkę, gdzie naprawdę warto wstąpić wieczorem. Na ogromnym ekranie tuż przed ratuszem wyświetlane są filmy lub transmisje koncertów, co najlepsze za darmo. Music Film Festival ulokowany zaraz przed ratuszem, w tym roku odbywał się od 30 czerwca do 2 lipca. Wiem, wiem, było, minęło, jednak nic straconego, w innych terminach również możesz trafić w Wiedniu na kino letnie, po dokładne daty i adresy odsyłam tutaj.


Na dzisiaj to by było już wszystko, jednak myślę, że przede mną jeszcze nie jedno ciekawe miejsce w Wiedniu, do odkrycia. Jeżeli znasz jakieś alternatywne miejsca w Wiedniu lub po prostu ciekawe miejsca z klimatem, a może i z widokiem? Podziel się koniecznie w komentarzu. Przyjmę z otwartymi ramionami wszystkie! Jeżeli chcesz być na bieżąco, jak zawsze zapraszam na Instagram ZPLANEM.

A i może jeszcze nie wszyscy widzieli, po prawej stronie pojawiła się nowa zakładka PLAN dla CIEBIE, póki co znajdziesz tam jeden, iście włoski plan na 4 dni, obejmujący zwiedzanie Cinque Terre, Florencji i Pizy. Do pobrania w wygodnym PDF-ie zupełnie za darmo! Daj znać czy się przydał :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza